Baggrundsmateriale
I listen herunder kan du se noget af det materiale, som har været brugt til udarbejdelsen af ovennævnte artikel.
Listen er udarbejdet som en service for de af bladets læsere, der ønsker at dykke dybere ned i det aktuelle emne på egen hånd.
Vi har ikke mulighed for at hjælpe med yderligere informationer, ligesom vi af principielle grunde ikke kan udlevere telefonnummer eller adresser til skribenten eller de forskere, der er blevet interviewet.
Books:
● Jacques Seray: 1904: The Tour de France Which Was to Be the Last, Ann Arbor Press, 1999 ● Graeme Fife: Tour De France: The History, the Legend, the Riders, Mainstream, 2008
Websites:
● Se i alt tolv afsnit om Tourens 106 år lange historie:
www.youtube.com/watch?v=N3uP_IQeyII
Denne artikel stammer fra magasinet Historie.
Er du registreret bruger?
Er du registreret bruger på sitet kan du frit hente artiklerne i arkivet.
Klik på "download"-knappen: Er du ikke logget ind, vil du få muligheden for det.
Ikke registreret bruger?
Så registrer dig her - det er ganske gratis, og det tager kun 2 minutter.
Ophavsret
En del billeder er fjernet fra PDF-dokumenterne af hensyn til copyright.
Se i øvrigt også Juridisk information
Nyt blad: Nyt Historie på gaden. Læs bl.a. om millioner af tyske børn i Hitlerjugend, der blev hjernevasket til krig.
Historie: Fantastisk bogserie tager dig på strejftog gennem historiens store begivenheder. Få første bind NU for 20 kr - spar 209 kr.
Quiz og test: Hvilket rige var Machu Picchu en vigtig del af?
Abonnement: Få DVD boksen 'Apocalypse' når du bestiller 2 nr. af Historie – betal KUN 69,-
Quiz og test: Tag Histories test og find ud af, hvilken diktator, du minder mest om.
Ideer: For den ivrige spilopmager er der intet, der overgår aprilsnar.