Moderne tid (1946 - nu)

18. december: Hvad har julen med Thanksgiving at gøre?

I USA rykkede man i 1939 datoen for Thanksgiving for at give mere tid til julehandlen. Det skulle øge omsætningen og sætte gang i økonomien. Men virkede det?

Jean Louis Gerome Ferris/Wikipedia

I 1939 var USA endnu ikke trådt ind i 2. verdenskrig, men præsident Franklin D. Roosevelt så med bekymring på udviklingen. Samtidig havde han travlt med at bekæmpe den økonomiske krise, som op gennem 30erne havde plaget landets økonomi.

Ryk datoen for Thanksgiving

Det år faldt Thanksgiving den 30. november, hvilket gav de amerikanske forbrugere sølle 20 dage til at klare alle juleindkøb. Virksomhedsledere foreslog derfor, at præsidenten rykkede Thanksgiving til den 23. november. Det ville give bedre tid til at købe julegaver, hvilket ville øge omsætningen og sætte gang i økonomien.

Ramaskrig

Præsidenten sagde ja, men det medførte et ramaskrig. Tusindvis af borgere var rasende.

Landets kalenderfabrikanter måtte trykke hele oplaget af kalendere for 1940 om, og det ville betyde konkurs for mange, fordi de nye kalendere ikke kunne nå med i julehandelen.

De små butikker protesterede også: ”Hvis stormagasinerne er overfyldt af mennesker på grund af den kortere tid til julehandel, vil en del af kunderne komme til de små butikker,” skrev indehaveren af Arnold’s Hat Shop i Brooklyn, New York i et brev til præsidenten.

Og datoen blev rykket igen

To år senere konkluderede man, at det hverken havde gavnet økonomien eller julehandelen at flytte Thanksgiving. Så den blev flyttet tilbage, og siden da er Thanksgiving blevet fejret på månedens fjerde torsdag.

Krigen kom og julehandlen blomstrede

I december 1941 angreb japanerne Pearl Harbour, hvilket trak USA ind i krigen. Der kom pludseligt gang i industrien, arbejdsløsheden faldt drastisk, og den økonomiske krise var slut. Og fra da af blomstrede den amerikanske julehandel.

Et sikkert julegave-hit


Giv et gaveabonnement og skab glæde langt ind i 2012.

Køb julegaven på 5 minutter - helt frem til 24. december.
Pris: 249 kr.

Bestil gaven her.

Hitlerjugend blev kanonføde

Nyt blad: Nyt Historie på gaden. Læs bl.a. om millioner af tyske børn i Hitlerjugend, der blev hjernevasket til krig.

Køb Historiens højdepunkter

Historie: Fantastisk bogserie tager dig på strejftog gennem historiens store begivenheder. Få første bind NU for 20 kr - spar 209 kr.

Tilmeld nyhedsbrev

Gratis nyhedsbrev fra Historie. Tilmeld her:

Poll

Illustreret Videnskab

Quiz: Fortidens civilisationer

Quiz og test: Hvilket rige var Machu Picchu en vigtig del af?

Få Hitler i farver

Abonnement: Få DVD boksen 'Apocalypse' når du bestiller 2 nr. af Historie – betal KUN 69,-

Tag Diktator-testen

Quiz og test: Tag Histories test og find ud af, hvilken diktator, du minder mest om.

National Geographic

Hvem opfandt aprilsnar?

Ideer: For den ivrige spilopmager er der intet, der overgår aprilsnar.