Det franske kongeslot i Versailles var i 1700-tallet Europas største. I storhedstiden arbejdede mindst 5000 tjenere på det franske slot udelukkende for at betjene kongefamilien.
De mest betroede ansatte skulle bade og påklæde kongen og dronningen. Andre serverede middagene eller arrangerede fester, jagter og teaterforestillinger for den royale familie.
Ud over kongens tjenere havde Versailles 4000 tjenestefolk ansat til at opvarte de adelsfolk, der havde fast bopæl på Versailles.
Herudover havde kongefamilien et ukendt antal kvinder til at stå for bl.a. rengøring. Tjenerstaben blev fuldendt af slottets hundredvis af kokke, gartnere, vaskekoner, køkkenpiger og staldknægte.
De ansatte levede som regel under kummerlige forhold i små kamre oppe under loftet på Versailles. Men selv det kæmpemæssige slot kunne ikke rumme alle kongens tjenestefolk. De mindst vigtige boede i stedet i store annekser et par km borte.
Nyt blad: Nyt Historie på gaden. Læs bl.a. om millioner af tyske børn i Hitlerjugend, der blev hjernevasket til krig.
Historie: Fantastisk bogserie tager dig på strejftog gennem historiens store begivenheder. Få første bind NU for 20 kr - spar 209 kr.
Quiz og test: Hvilket rige var Machu Picchu en vigtig del af?
Abonnement: Få DVD boksen 'Apocalypse' når du bestiller 2 nr. af Historie – betal KUN 69,-
Quiz og test: Tag Histories test og find ud af, hvilken diktator, du minder mest om.
Ideer: For den ivrige spilopmager er der intet, der overgår aprilsnar.