En amerikansk arkæolog har opdaget spor efter den spanske conquistador Hernando de Soto, som midt i 1500-tallet udforskede det sydøstlige USA. Dennis Blanton fra det naturhistoriske museum i Atlanta har bl.a. fundet glasperler, som ifølge arkæologen blev brugt i handel med indianere.
Blantons fund vækker opmærksomhed, fordi historikerne længe har forsøgt at rekonstruere de Sotos rute. Glasperlerne er fundet ca. 150 km fra den rute, som eksperter ellers mener, at spanieren tog.
Under ekspeditionen døde halvdelen af de 600 deltagere. De overlevendes beretninger angiver næsten kun ukendte stednavne og for længst forsvundne indianerbyer.
Nyt blad: bl.a. om jagten på de sidste naziforbrydere, om retsmedicinens fascinerende historie, Kontiki-ekspeditionen og om romernes guldminer.
Historie: - og få direkte besked om nyt på Historiebladets site.