IWM/Keating (Capt) No 1 Army Film & Photographic Unit
special air service in jeeps

Hvor gammel er Special Air Service?

Hvornår opstod Special Air Service, og hvad var styrkens oprindelige opgave?

SAS øver faldskærmsudspring i ørkenen – uden faldskærme.

© Topfoto/Ritzau Scanpix

SAS skulle angribe fra luften

En kniv med vinger og ordene “Who Dares Wins” (“Den, der vover, vinder”) er Special Air Services symbol. Navn og motiv afspejler, at SAS skulle indsættes i vovede operationer fra luften.

Efter den første katastrofale mission i 1941 blev faldskærmene erstattet af jeeps, men senere blev faldskærme igen en del af arsenalet. SAS-tropper udførte bl.a. faldskærmsangreb i Afghanistan i 2001.

Under 2. verdenskrig dannede britiske officerer flere special­enheder, der skulle operere bag Aksemagternes linjer i Nordafrika.

Én af dem var Special Air Service (SAS) anført af David Stirling. Hans idé gik ud på at lande med faldskærme bag fjendens linjer og angribe lagre og flyvepladser.

SAS udførte sin første mission i november 1941, og den blev en komplet fiasko. Afstandene i Nordafrika var alt for store for soldater, der skulle bevæge sig til fods efter landingen.

Selvom kun 22 ud af 65 mand vendte tilbage fra aktionen, fik Stirling en chance mere. Men denne gang kom faldskærme ikke på tale.

stedet skulle SAS have et lift af en styrke, der havde speciale i at køre om bag Aksemagternes front via Sahara-ørkenen. Stirlings mænd nåede frem til målene, sprængte 61 fly og 30 køretøjer og slap væk bagefter.

Herefter var alle tanker om faldskærme glemt. Stirling anskaffede sig jeeps, der fik maskingeværer monteret.

Gennem resten af krigen i Nordafrika var køretøjerne SAS’ kendetegn, og de blev brugt til både transport og angreb.

SAS blev nedlagt efter 2. verdenskrig, men styrken genopstod i 1952. Den britiske hær havde brug for små patruljer, der kunne trænge ind i junglen og jagte kommunistiske partisaner i Malaya.

Jeeps var SAS’ universalværktøj

Firehjulstrækkere bragte SAS gennem Sahara og om bag fjendens linjer under 2. verdenskrig. Deres •maskingeværer var et effektivt middel til at •ødelægge sårbare mål.

IWM/Getty Images

Arabiske tørklæder beskyttede mod sol og støv i ørkenen.

IWM/Getty Images

David Stirling grundlagde SAS. Britiske generaler regnede ham for komplet vanvittig.

IWM/Getty Images

Ekstra benzindunke var nødvendige til de lange ture i Sahara.

IWM/Getty Images

Maskingeværer blev brugt til at skyde fly på jorden i stykker.

IWM/Getty Images