Under 1. verdenskrig var kønssygdomme blandt soldaterne et enormt problem, der betød, at den amerikanske hær mistede næsten syv millioner mandedage.
Da USA gik ind i 2. verdenskrig, var hæren fast besluttet på, at dette ikke skulle ske igen. Millioner af dollars blev sat af til en propagandakampagne, der advarede soldaterne om de mange farer ved de lokale kvinder.
I kombination med forbedret behandling endte indsatsen med at betyde, at USA mistede omkring 90 procent færre soldater til kønssygdomme end under 1. verdenskrig.
Stan Lee stod bag amerikansk propaganda
Den legendariske tegneserieskaber Stan Lee var mest kendt for superhelte som Spider-Man, Hulk og Iron-Man, der blev verdenskendte navne i 1960’erne.
Men Lee arbejdede også med tegneserier under 2. verdenskrig, hvor han fra 1943 var en del af den amerikanske hærs Training Film Division. Den stod bl.a. for instruktionsfilm og propaganda rettet imod de amerikanske soldater.
Ifølge Lee selv, havde han især stor succes med sine kampagner imod VD’s (kønssygdomme), der advarede tropperne imod faren ved de lokale kvinder.