Everett Collection/Shutterstock

Aktivister erklærer Napoleon krig

Mens Frankrig gør klar til at mindes 200-året for Napoleons død, er aktivister gået i offensiven. Frankrig skal ikke hylde “et ikon for hvidt overherredømme,” mener de. Men hvad tænker du? Stem sidst i artiklen.

En række planlagte markeringer af 200-året for Napoleon Bonapartes død den 5. maj har fået stærk kritik og risikerer at møde deres helt eget Waterloo. Aktivister mener nemlig, at det vil være “en forbrydelse” at mindes den tidligere kejser, som de kalder “racist, sexist, despot og massemorder”.

Vreden skyldes især, at Napoleon i 1802 genindførte slaveriet på trods af, at det var blevet afskaffet under revolutionen otte år tidligere. Derfor har en gruppe ansatte på Grande Halle de la Villette, hvor en stor udstilling om Napoleon er planlagt, truet med at strejke, mens de franske myndigheder har højnet sikkerheden af frygt for hærværk.

Men var Napoleon egentlig en skurk eller en helt? Døm selv.

© Metropolitan Museum of Art, Gift of Helen O. Brice, 1942

Napoleons store bedrifter

Men. Napoleon var ikke kun en stor feltherre og samfundsreformator. Hans krige kostede millioner af menneskeliv, han oprettede en totalitær politistat – og genindførte slaveriet:

© The Elisha Whittelsey Collection, The Elisha Whittelsey Fund, 1959, Metropolitan Museum of Art

Napoleons svinestreger