Angela & Luciana Giussani, Corriere della Sera
Matteo Messina Denaro og Diabolik

Mafiaboss kvalte gravide og opløste børn i syre

Uhyggelige mord på stribe bragte den netop arresterede mafiaboss Matteo Denaro til tops i Cosa Nostra. Selv det kaldenavn, de andre mafiosoer gav ham, kom fra en moderisk tegneserieskurk.

I sommeren 1988 føres en 26-årig mand ind på politistationen i den lille sicilianske by Castelvetrano, som ligger dybt i mafiaens højland. Endnu et mord er begået i det lille lokalsamfund, og politiet udspørger den unge mand, om han har set eller hørt noget. Han forsikrer dog de mistroiske betjente:

“Jeg nyder bare at være landmand, jeg har intet at gøre med mafiaen”.

Men Matteo Messina Denaro er langt fra blot en simpel landmand. Han lærte at bruge en pistol som 14-årig og slog sit første menneske ihjel, da han var 18 år. Hans far er endda mafiaboss i Castelvetrano og velkendt af politiet. Nu styrer Denaro sin egen gren af den lokale mafia med adskillige medskyldige under sig. Politiet kan dog intet bevise og må lade ham gå. Besøget var den eneste gang Denaro satte sine ben på en politistation, indtil han den 16. januar 2023 endelig blev arresteret efter 30 år på flugt.

Matteo Messina Denaro

Denaro var kendt som en alternativ mafiaboss, der ikke dyrkede Siciliens traditionelle konservative dyder. Han elskede dyre biler, designertøj og kvinder.

© Corriere della Sera

Mafiaboss slog ihjel på stribe

Matteo Messina Denaro anses i dag som den øverste leder af den sicillianske mafia, kendt som Cosa Nostra, og hans vej til toppen er brolagt med især én ting – mord. Det anslås, at Denaro personligt har slået 50 mennesker ihjel og beordret mordene på mange flere. Hans frygtindgydende rygte fik han især, efter han i 1992 slog den rivaliserende mafiaboss Vincenzo Milazzo ihjel og kvalte hans gravide kæreste.

Denaro skal også have kidnappet en anden mafiosos 11-årige søn og holdt ham fanget i to år for at afskrække faderen fra at samarbejde med politiet. Til sidst blev sønnen alligevel dræbt og opløst i syre.

Mellem de andre mafiosoer blev Denaro kendt som Diabolik. Navnet kom fra en kendt italiensk tegneseriefigur – en tyv, der altid undslipper myndighederne og hensynsløst slår sine modstandere ihjel med en kniv.

Denaro selv pralede gerne stolt af sine bedrifter: “Jeg har fyldt en hel kirkegård op alene”, skal han have sagt ifølge en tidligere mafioso.

Video: Matteo Denaro blive ført væk af politiet

Den 60-årige mafiaboss blev arresteret tæt på sit gamle hjem på Sicilien.

I 1992 var mafiabossen også med til at godkende mordene på de to statsanklagere Giovanni Falcone og Paolo Borsellino, som havde gjort det til deres mission at bekæmpe mafiaen i Italien. Mordene blev beordret af mafiaens øverste leder Salvatore Riina og var starten på Cosa Nostras åbne krig mod den italienske stat, som bl.a. førte til, at Denaro orkestrerede bombeangreb i Firenze, Milano og Rom, hvor 10 døde og 93 blev sårede.

Men staten bekæmpede hårdt med hårdt og arresterede bl.a. Riina den 15. januar 1993. Politiet var også i hælene på Denaro, som gik under jorden og blev den mest eftersøgte person i Italien.

Da Salvatore Riina døde i fængslet i 2017, var Denaro den sidste overlevende af de gamle mafiabosser., og han overtog posten som Cosa Nostras øverste leder. Men så satte staten alt ind på at fange ham, og den 16. januar 2023 lykkedes det endelig – præcis 30 år efter, at hans gamle boss og lærermester Salvatore Riina blev arresteret.