Museum of the American Revolution

Pensionist stjal antikke geværer og skal én dag i fængsel

60 år efter sine forbrydelser får langfingret våbensamler omsider sin straf.

For nylig faldt der dom i en noget spektakulær tyverisag i USA. Den nu 78-årige Thomas Gavin erkendte sig skyldig i at stå bag tyveriet af en række historiske rifler tilbage i 1960’erne og 1970’erne; bl.a. stjal han en særdeles sjælden Christian Oerter-riffel fra 1775, der i dag antages at være mere end en million kroner værd.

Men det var ikke skydevåbnenes værdi, der tiltrak den aldrende tyv, hvis hjem var stoppet med gamle genstande.

“Uanset om man betegner ham som samler eller en person med samlermani, så var profit ikke hans motivation”, forklarer Gavins advokat. Den gamle mand beklagede da også meget sine handlinger.

Til Gavins held var forældelsesfristen på flere af hans sager allerede overskredet, og en række af de stjålne skydevåben var desuden af så lav værdi, at der ikke kunne rejses en sag mod ham ved en føderal domstol. Han erklærede sig derfor skyldig mod at få en mildere straf.

“Jeg beklager al besværet”. Thomas Gavin efter at have modtaget sin dom.

Idømt husarrest og bøde

Den kørestolsbundne 78-årige slipper derfor med at afsone én enkelt dag i fængsel for sin forbrydelse. Dertil er han idømt tre års overvågning, hvoraf et af dem skal tilbringes i husarrest i eget hjem. En klækkelig bøde på 316.000 kroner skal den dømte også betale.

“Jeg beklager al besværet. Jeg tænkte aldrig over det dengang”, forklarede Thomas Gavin efter domsafsigelsen.