Shutterstock

Potteskår koster brite 15 år bag tremmer

En pensioneret geolog ville tage et minde med hjem fra sin rundrejse i Irak – nu bliver ferien forlænget med et længere fængselsophold.

Lad oldtidsfund ligge. Altid. Også selv om der kun er tale om potteskår. Sådan må læren lyde efter en opsigtsvækkende dom.

66-årige britiske Jim Fitton var taget på ferie i Irak, hvor den pensionerede geolog deltog i en guidet tur til oldtidsbyen Eridu. Mens det gik rundt i ruinerne fortalt rejselederen angiveligt, at det ville være okay at samle nogle potteskår op som souvenirs, hvilket briten derefter valgte at gøre.

Den beslutning fortryder Fitton i dag. Da han nogle dage senere ville rejse hjem igen, fandt toldere potteskårene i hans bagage, og han blev straks anholdt. Efter 10 ugers bag lås og slå kom hans sag for retten i Bagdad.

På grund af en gammel lov fra Saddam Husseins tid risikerede den pensionerede brite dødsstraf, hvilket fik hans familie i England til at sende en offentlig appel:

“Jim har ofte taget små souvenirer med hjem fra sine rejser – for at mindes turen og dele sine oplevelser med os. For ham var det ikke anderledes end at hjembringe en lille sten fra stranden for at mindes en familieferie,” forklarede Fittons svigersøn.

Briten samlede potteskårene op under en rundvisning i oldtidsbyen Eridu. Ruinerne af den 7.400 år gamle by ligger ved floden Eufrat i det sydlige Irak.

© Thais Gilo

Anker dommen

Den forklaring gav domstolen i Bagdad ikke meget for og idømte Fitton 15 års fængsel.

“Min klient fortjener ikke denne straf. De antikviteter, der blev fundet hos ham, var sten og potteskår, uden nogen materiel eller arkæologisk værdi, ”, forklarer Fittons irakiske advokat, som nu vil anke.