Policía Nacional, Spain

Razzia: Politiet finder 11.400 stjålne antikviteter

Italiensk og spansk politi jubler, mens forbryderne græmmer sig over, at de ikke kunne lade mobiltelefonen ligge.

Et samarbejde mellem spansk og italiensk politi gav for nylig pote. I løbet af få dage førte razziaer til beslaglæggelsen af mere end 11.000 arkæologisk fund.

I Spanien fandt politiet ca. 400 genstande – bl.a. en kniv og en slags hellebard fra bronzealderen samt et meget sjældent sværd fra antikken kaldet en falcata. Denne sværdtype, der blev brugt på Den Iberiske Halvø, før romerne erobrede området, blev oftest bøjet inden begravelsen af dens ejer, men dette sværd var stadig lige og dermed uhyre sjældent.

På Sicilien stormede politiet to private boliger og beslaglagde godt 11.000 genstande, der hovedsageligt stammede fra ulovlige udgravninger rundtomkring på øen. I enkelte tilfælde var genstandene dog blevet stjålet fra offentlige eller private samlinger.

VIDEO: Se italiensk TV svælge i triumfen over forbryderne.

Video

Sociale medier hjalp politiet

Politibetjente kom på sporet af de mange tyvekoster, da de infiltrerede banderne, mens forbryderne forsøgte at sælge fundene via sociale medier.

Efterforskningen er stadig i gang og kan føre til lokaliseringen af endnu flere genstande, der enten vil blive leveret tilbage til de retmæssige ejere eller overdraget til de lande, hvor de ulovligt blev udgravet.

Flere personer er allerede blevet anholdt i forbindelse med efterforskningen, og politiet forventer, at flere arrestationer vil følge i løbet af de kommende uger.