“Troldkvindes” skatteskrin fundet i Pompeji
Skrinet er fyldt med små amuletter, der skulle give frugtbarhed og beskytte mod ulykker. Ejeren var sandsynligvis en slavekvinde.

De over 100 små amuletter, figuriner og smykker lå oprindeligt i et træskrin, som nu er rådnet væk.
En enestående samling af over 100 småfigurer og amuletter er blevet udgravet i den romerske by Pompeji.
De mange genstande blev fundet i resterne af et lille træskrin, som ifølge Massimo Osanna, Pompejis arkæologiske direktør, muligvis er en “troldkvindes skatteskrin”.
Det usædvanlige fund blev gjort i pragtvillaen “House of the Garden”, men i den del af huset, som var beboet af slaverne.
Ejeren var muligvis en slavekvinde
Ifølge Osanna er de mange små amuletter og figuriner lavet af bl.a. rav, ler og diverse smykkesten.
Men da ingen af dem er i guld, som velhavende romere satte allermest pris på, vurderer forskerne, at samlingen måske har tilhørt en af husets kvindelige slaver:
“Det er genstande fra hverdagslivet i kvindernes verden, og de er ekstraordinære, fordi de fortæller mikro-historier om byens indbyggere, der forsøgte at flygte fra vulkanudbruddet”, udtaler Osanna til nyhedsbureauet Ansa.