Galleri: Ungdomsoprøret bryder ud
For 50 år siden gik hundredtusinder af franskmænd på gaderne i Paris. De krævede bedre studieforhold, et opgør med tidens strenge seksualmoral og højere løn til landets arbejdere. Optøjerne var så omfattende, at de truede med at vælte den franske regering.

Paris bliver en krigszone
Brosten fyger gennem luften, og slagord runger i gaderne, da tusinder af franskmænd i foråret 1968 går på gaden i Paris med krav om fundamentale samfundsændringer.
I årets første måneder er det udelukkende universitetsstuderende, der kræver bedre bolig- og studieforhold, demokrati på uddannelsesinstitutionerne og et opgør med samfundets strenge seksualmoral.
Men som foråret skrider frem, får de studerende selskab af Frankrigs arbejdere, der vil have højere løn og kortere arbejdsdage.
Da demonstrationerne er på deres højeste, strejker over 11 mio. franske arbejdere, og ungdomsoprøret er blevet landsomfattende.