René Descartes: Blå bog
Født i: La Haye, nu Descartes, i Midtfrankrig (1596-1650).
Studie: Læste jura, teknik, matematik og astronomi ved forskellige universiteter i Frankrig og Holland.
Job: Filosof, forfatter og lærer. Officer i hæren.
Mest kendte værker: “Meditationer over den første filosofi”.
Civilstatus: Ugift.
3 højdepunkter for Descartes
I 1628 flyttede Descartes til Holland. Her indledte han et lidenskabeligt kærlighedsforhold til tjenestepigen Helena.
I sine unge år rejste Descartes vidt og bredt. Bagefter vendte han hjem til sin fødeby. Her solgte han alle sine ejendele og investerede i stedet i aktier. Afkastet var så godt, at Descartes aldrig mere skulle mangle penge.
Descartes blev anerkendt i de højeste kredse. Han korresponderede med de kendte og kongelige og blev af selveste Solkongen, Ludvig 14., tildelt en særlig pension.
....Og et lavpunkt for Decartes
Descartes hadede kulde og mistrivedes derfor som privatlærer for Sveriges dronning Christina i det iskolde Stockholm. Efter få måneder fik han lungebetændelse og døde.