Kvindelige boksere fik blodet til at flyde
1700-tallet var kvindeboksning en tilskuermagnet i London. Mændene var vilde med at se “det smukke køn” kæmpe iført meget lidt tøj. For kvinderne selv var boksning en mulig vej ud af fattigdommen – eller i det mindste til et måltid mad.

Kvindeboksning var brutal. Under en kamp mellem to kvinder i 1795 slog de to kæmpere hinanden i gulvet 70 gange i løbet af 80 minutter.
Råb, hvin, eder og forbandelser gjalder i baggården bag en snusket London-pub. Udbruddene ekkoer tilbage fra de kolde stenmure denne eftermiddag i 1794, hvor to kvinder i bar overkrop slår løs på hinanden, mens de sparker og river, alt hvad de kan.
I to timer har kampen stået på.
“Den ældste af de to fik store problemer, fordi hendes venstre øje var opsvulmet, hvilket gjorde hende blind, da synet på det højre øje var næsten blokeret af en strøm af blod, der havde løbet konstant i 40 minutter”, fortalte et øjenvidne til en lokal avis efter kampen.
Baggården er tæt pakket af et medlevende publikum, og “hvert et succesfuldt slag glædede de fremmødte, og mangt et råb blev hørt, der opildnede kvinderne”, bemærkede øjenvidnet bagefter.
Penge skifter hænder, i takt med at væddemål indgås om, hvem der først må trække sig, og de to kvinder er efterhånden godt og grundigt mørbankede.
“Ingen steder på deres kroppe større end en penny var uberørte af tegn på kamp. Deres barme var meget hævede, og dog fortsatte de med at sende slag efter slag ned over dette følsomme område”, forklarede øjenvidnet efterfølgende.
Udmattet og blændet på begge øjne segner den ældste af de to kvinder til sidst om på brostenene, hvorefter publikum højlydt og uden nogen samvittighedskvaler bevæger sig ind på pubben for at drikke videre.