MYTEKNUSERNE: Stærke myter om diktatorer

HISTORIEs podcast “Myteknuserne” trækker tæppet væk under historiens største myter. I din foretrukne podcast-afspiller kan du netop nu lytte til episode 6, hvor vi giver os i kast med fire myter om historiens diktatorer.

Denne gang i Myteknuserne har vi fået fornemt besøg af Thomas Lykke fra Illustreret Videnskabs populære youtube-kanal, så vi har hele fire myter på programmet denne gang.

Spillede kejser Nero virkelig på sin violin, mens Rom brændte? Har Danmark haft en reel diktator? Fik Mussolini togene til at køre til tiden i Italien? Og var Idi Amin ikke "kun" diktator, men også kannibal?

I Episode 6: Stærke myter om diktatorer kaster vi os over fire mere og mindre kendte myter om nogle af historiens mest skræmmende personligheder.

God fornøjelse. Vi knuses ved!

Lyt til MYTEKNUSERNE i din foretrukne app:

Myteknuserne episode 6

Med Thomas Lykke med som Special Guest Star kom Myteknuserne for første gang ud i en decideret tiebreaker, der skulle afklare om myten levede videre eller blev knust.

© Kirstine Viktoria Rattleff

Du kan blive endnu klogere på diktatorerne, vi nævner i podcasten: 👇