kremlin.ru
Putin, Lukasjenko

Hvorfor er Rusland og Hviderusland blevet bedste venner?

I to årtier har Vladimir Putin drømt om at gøre Hviderusland til en del af Rusland. Men Putins hviderussiske rival og allierede har endnu ikke indfriet drømmen.

Mens det meste af verden har støttet Ukraine under Ruslands invasion af landet, har Vladimir Putin haft én urokkelig støtte: Den hviderussiske præsident, Aleksandr Lukasjenko.

Det tætte forhold mellem de to lande går tilbage til 1990’erne, hvor Rusland og Hviderusland (Belarus, red.) opstod fra ruinerne af Sovjetunionen. Rusland forsøgte at holde sammen på de tidligere Sovjet-republikker, men måtte se flere af dem forsvinde mod Vesten og NATO.

“Vi er ikke russere – vi er hviderussere”. Aleksandr Lukasjenko.

En af de få, som ikke forsvandt, var Hviderusland. Især efter Lukasjenkos tiltræden som præsident i 1994 begyndte de to lande at knytte tætte bånd og etablerede i 1996 Unionstaten Rusland og Hviderusland. Formålet var at integrere landene tættere sammen inden for bl.a. økonomi og sikkerhedspolitik.

“Vi er ikke russere”

Forholdet mellem de to lande har dog ikke været den rene idyl. Mens russerne gerne så Hviderusland som en del af den russiske føderation, har Lukasjenko skiftevis gjort tilnærmelser og afvist russerne for at pleje sine egne interesser.

Putin, Lukasjenko

I de seneste to årtier har Lukasjenko og Putin skiftevis været bedste venner og politiske rivaler.

© kremlin.ru

Hviderusland sender ca. 50 pct. af sine eksportvarer til Rusland og modtager i stedet billig olie og gas. Afhængigt af de geopolitiske vinde har Lukasjenko i de senere år både erklæret, “Vi er ikke russere – vi er hviderussere”, og at Rusland og Hviderusland “kan forene sig i morgen uden problemer”.

Putin har på sin side flere gange sat Lukasjenko på plads ved at skrue op for energipriserne og forbyde hviderussiske varer.

Putin sikrede valgsejr

I øjeblikket er forholdet mellem de to lande igen lunt – formentlig fordi Putin sendte soldater til Hviderusland for at holde Lukasjenko ved magten efter et kontroversielt valg i 2020.

Som tak har Lukasjenko ladet den russiske hær passere igennem Hviderusland for at invadere Ukraine.