Audrey disse
Viagra

Hvor gammelt er Viagra?

I 1980'erne arbejder britiske forskere på at udvikle en ny hjertemedicin, da deres forsøgspersoner melder om, at medicinen har en utilsigtet – men ganske berusende – bivirkning.

“It's a great drug!”

Sådan lød de begejstrede ord fra den tidligere præsidentkandidat Bob Dole, da han i maj 1998 gæstede det amerikanske talkshow Larry King. Dole afslørede, at han var blevet impotent syv år tidligere efter en operation for prostatakræft, men at han nu var kampklar igen efter at have fået en lille blå pille kaldet Viagra.

Dole var ikke den eneste, som var begejstret for Viagra. Et par måneder før hans tv-optræden var millioner af mænd og kvinders liv blevet ændret drastisk, da USA's lægemiddelstyrelse, FDA, havde godkendt den første pille mod impotens.

Viagra

Pfizers patent på Viagra udløb i 2020, og siden er en lang række kopimediciner kommet på apotekernes hylder.

© Audrey disse

Bivirkning blev kuren

Pillens rejse mod USA var begyndt i et britisk laboratorium i 1980'erne, hvor forskere hos medicinalvirksomheden Pfizer arbejdede på at udvikle medicin mod brystsmerter.

“Oprindeligt testede vi sildenafil, det aktive stof i Viagra, som hjertemedicin og for dets evne til at sænke blodtrykket”, fortæller Brian Klee, overlæge hos Pfizer.

“Men vi opdagede under disse forsøg, at folk ikke ville aflevere medicinen tilbage, fordi de som bivirkning fik erektioner, der var hårdere, fastere og varede længere”.

VIDEO: Reklame for Viagra fra 2000

Pfizer fyldte amerikansk TV med reklamer for vidunderpillen, efter de fik den godkendt i 1998.

Video

Viagra blev en gigantisk succes

Forskerne forstod hurtigt, at bivirkningen havde forvandlet deres hjertemedicin til et nyt vidundermedicin mod impotens. Hvor sildenafil var beregnet til at udvide blodkarrene og tilføre mere blod til hjertet, viste den sig at tilføre endnu mere blod til kønsdelene.

Pfizer sadlede hurtigt om og fik godkendt den nye medicin 27. marts 1998. Viagra blev straks en bragende succes, og et stort sort marked var hurtigt skabt i Europa, hvor medicinen ikke blev godkendt lige så hurtigt som i USA.

Salget af Viagra toppede i 2012, hvor Pfizer solgte for ca. 2,1 millarder dollars af de små blå piller.